INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY INTERNETOWY POLSKI SŁOWNIK BIOGRAFICZNY
iPSB
  wyszukiwanie zaawansowane
 
  wyszukiwanie proste
 
Biogram Postaci z tego okresu

Bazyli Kwasowski  

 
 
brak danych - ok. 1736
Biogram został opublikowany w 1971 r. w XVI tomie Polskiego Słownika Biograficznego.
.
 
 
 
Spis treści:
 
 
 
 
 

Kwasowski Bazyli (zm. ok. 1736), właściciel drukarni w Królewcu w l. 1724–36. Dane biograficzne nie znane. K. był z pochodzenia Polakiem i posiadał stopień magistra filozofii; od r. 1721 był tajnym sekretarzem króla pruskiego oraz przysięgłym tłumaczem. Kupiwszy w r. 1724 część drukarni P. Patra z Gdańska, K. otrzymał przywilej Fryderyka Wilhelma I na założenie polsko-ruskiej oficyny. Drukował kalendarze polskie i ruskie. Podpisywał się jako »uprzywilejowany ruski i polski typograf«. K. był sympatykiem króla Stanisława Leszczyńskiego, czemu dał wyraz w utworze J. Sulistrowskiego „Wyjście Najjaśniejszego Króla Imci Polskiego Stanisława I z oblężenia Miasta Gdańska Roku 1734 Dnia 27 czerwca aż do Kwidzina… wierszem polskim opisane” (1734), na którym podał: »Drukiem M. Bazylego z Korwinów Kwasowskiego, tegoż Najjaś. K. I. M. wiernego poddanego wydrukowane». K. zmarł prawdopodobnie w r. 1736, gdyż w t. r. nabył przywilej nabywca jego drukarni – Filip Chrystian Kanter.

 

Estreicher; – Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII w., T. 4: Pomorze, Oprac. A. Kawecka-Gryczowa oraz K. Korotajowa, Wr. 1962 s. 226 (bibliogr.).

Tadeusz Oracki

 
 
 
Za treści publikowane na forum Wydawca serwisu nie ponosi odpowiedzialności i są one wyłącznie opiniami osób, które je zamieszczają. Wydawca udostępnia przystępny mechanizm zgłaszania nadużyć i w przypadku takiego zgłoszenia Wydawca będzie reagował niezwłocznie. Aby zgłosić post naruszający prawo lub standardy współżycia społecznego wystarczy kliknąć ikonę flagi, która znajduje się po prawej stronie każdego wpisu.

Media

 
 
 

Postaci z tego okresu

 

w biogramy.pl

  więcej  
  Wyślij materiały Wyślij ankietę
 
     
Mecenas
 
Uzywamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Informację o realizacji Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych (RODO) przez FINA znajdziesz tutaj.